Homeopatia: pojęcie holistyczne

To właśnie ?holistyczne? podejście do człowieka jest jedną z najbardziej interesujących cech homeopatii i Doktor Michel Van Wassenhoven rozwinął tę ideę, określaną w Stanach Zjednoczonych jako ?Medycyna Umysłu i Ciała? lub ?Zespolenie Umysłu i Ciała?. W swych podstawach, opiera się ona na trzech zasadach, które nie mogą być złamane: stosować podejście wielodyscyplinarne, udzielić fachowej i bezstronnej informacji pacjentowi oraz włączyć jego ?filozofię? do wyboru leczenia.

Podczas gdy dwie pierwsze zasady wyglądają na raczej łatwe do spełnienia, to znacznie trudniej jest wziąć pod uwagę oczekiwania, nadzieje oraz społeczne i filozoficzne odczucia pacjenta przy wyborze postępowania terapeutycznego. Zakłada to bowiem, że pomiędzy pacjentem i jego lekarzem powinna toczyć się otwarta i wolna dyskusja. Wymaga to również od lekarza, aby miał globalne spojrzenie na ewolucję swojego pacjenta i brał pod uwagę całość objawów oraz uniwersalność oznak klinicznych.

Dla Hahnemanna było to nic innego, jak permanentna ocena tzw. ?energii życiowej?, która zapewnia jedność pomiędzy ciałem i umysłem. Nie ma żadnych wątpliwości, że taki sposób myślenia jest zgodny z nauczaniem Świętego Tomasza z Akwinu, dla którego Człowiek składa się z ciała i duszy, będącej źródłem jego życia. czytaj dalej

Zobacz także:

  1. Arcybiskup Metropolita Poznański o Homeopatii
  2. Homeopatia, nauka i wiara -zakonnik, filozof i lekarz
  3. Seminarium, które odbyło się w Palazzo della Cancelleria w Rzymie, pod patronatem Rady Pontyfikalnej ds. Pastoralnej Opieki Zdrowotnej.
  4. Niech lekarz decyduje - wywiad z abp. Henrykiem Hoserem
  5. Matka Teresa używała leków homeopatycznych