Połowa wszystkich leków przepisanych przez lekarzy we Francji jest bezużyteczna lub potencjalnie niebezpieczna dla pacjentów, według dwóch wybitnych specjalistów.

Połowa wszystkich leków przepisanych przez lekarzy we Francji jest bezużyteczna lub potencjalnie niebezpieczna dla pacjentów, według dwóch wybitnych specjalistów.
Obwiniają oni potężne koncerny farmaceutyczne za utrzymywanie tych leków w sprzedaży i generowanie ogromnych kosztów dla systemu opieki zdrowotnej i podatnika.

 


Profesor Philippe Even, dyrektor prestiżowego Instytutu Necker i Bernard Debré, lekarz i członek parlamentu twierdzą, że usunięcie zbędnych i niebezpiecznych leków z listy opłacanych przez francuską służbe zdrowia pozwoliło by zaoszczędzić do 10 mld ? w roku. Mogłoby to również zapobiec 20.000 zgonów związanych z lekami i zmniejszyło by hospitalizacje aż o 100 000.
W swojej 900-stronicowej książce pt. ?Przewodnik po 4000 użytecznych, bezużyteczne lub niebezpieczny leków?  Debre omawia badania skuteczności, ryzyka i koszty farmaceutyków dostępnych we Francji. Wśród tych, które ich zdaniem były "całkowicie bezużyteczne" były statyny, szeroko stosowane w celu obniżenia poziomu cholesterolu. Czarną listę 58 leków, które jak twierdzą lekarze są niebezpieczne to środki przeciwzapalne, leki przepisane w chorobach układu sercowo-naczyniowego, w cukrzycy, w osteoporozie, w antykoncepcji, w skurczach mięśni i uzależnieniu od nikotyny.

 

Profesjonalna Federacja Lekarzy Przemysłowców potępiła poglądy lekarzy jako pełną "nieporozumień i przybliżeń".
"Ta książka pomaga niepotrzebnie niepokoić tych, którzy są chorzy i zagraża  zaprzestaniem  przez nich leczenia" to  sedno oświadczenia. Christian Lajoux, prezes federacji powiedział: ?To jest niebezpieczne i nieodpowiedzialne ... setki ich przykładów jest ani dokładne, ani właściwie udokumentowane. Nie wolno nam zapominać, że państwo sprawuje ścisłą kontrole leków. Francja posiada wyspecjalizowane agencje odpowiedzialne za zdrowie pacjentów.?

Profesor Even powiedział, że większość leków, które skrytykował w książce są produkowane przez francuskie laboratorium. Oskarżył przemysł farmaceutyczny o wciskanie leków w lekarzy, którzy następnie wciskają je pacjentom. ?Przemysł farmaceutyczny jest najbardziej lukratywny, najbardziej cynicznym i najmniej etycznym ze wszystkich gałęzi przemysłu? powiedział. ?To jest jak ośmiornica z mackami, który przeniknął wszystkie organów decyzyjnych, organizacji zdrowotnych świata rządy, parlamenty, wysokie administracji w dziedzinie zdrowia i szpitali i lekarzy?. ?Dzieje się tak za cichym przyzwoleniem, a czasami korupcją lekarzy. I nie mówię tylko o lekach, ale całej medycynie.  Przemysł farmaceutyczny przejął  całą medycznę w naszym kraju?. Francuzi  konsumują  leki o wartości ? 36 bn (? 29bn) a około ? 532 (? 430 )na każdego obywatela wydaje pańswtwo każdego roku. Państwo pokrywa 77% kosztów, w Wielkiej Brytanii wydatki na leki są około 271 funtów za osobę. ?Jednak  ludzie w Wielkiej Brytanii mają taką samą żywotność około 80 lat i nie są mniej zdrowi? powiedział.

Autorzy otrzymali zlecenie przez byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego, aby napisać raport na temat afery Mediator, leku dla chorych na cukrzycę, ale określanego jako pomoc w odchudzaniu, który został powiązany z śmiercią setek pacjentów, u których wystąpiły problemy z sercem.
Even oskarżył przemysł farmaceutyczny o get-rich-quick podejście do tworzenia leków i powiedział, że zainteresowani gonią tylko łatwe zyski: ?Oni nie odkryli  nic  nowego w ciągu ostatnich 30 lat, ale mnożą produkcję, stosując sztuczki i kłamstwa?.
"Niestety, żaden z nich nie jest zainteresowany w tworzeniu leków na rzadkie choroby lub powiedzmy, na chorobę zakaźną w krajach, bez pieniędzy, bo to nie jest duży rynek. Nie są oni zainteresowani w rozwoju leków na choroby, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona, ponieważ to zbyt trudne i nie ma pieniędzy, aby się to stało szybko.

"Stały się interesujące tylko natychmiastowe, krótkoterminowe zyski. Na Wall Street przemysł farmaceutyczny jest trzeci, po benzynę i bankowości, a każdego roku rośnie   o 20%. To bardziej opłacalne niż wydobywanie diamentów."
Poproszony o wyjaśnienie  przyczyny uzależnienie od leków wśrod Francuzów, Even powiedział: "W ciągu ostatnich 40 lat pacjentom powiedziano, że leki są niezbędne dla nich, więc oni  proszą o nie. Dziś mamy lekarzy, którzy chcą dać ludziom leki i chorych ludzi,którzy pytania o leki. Nic w tym nie jest objektywnego ani rzeczywistego?.
I dodał: "Nie ma nic rewolucyjnego w tej książce. To wszystko znane  jest od jakiegoś czasu.".

Artykuł ukazał się 14 września 2012 w the Guardian.